Fotbollar och fotbollsspelare under en träning på Änglagårdsskolan.

Jobba hos oss!

Bli en del av Änglagårdsskolan

Änglagårdsskolan är Nordens ledande grundskola med fotbollsutbildning. Vi arbetar målinriktat för att varje elev ska växa – med tydligt fokus på kunskap, trygghet, idrott och hälsa. Och personalen är vår viktigaste resurs. Bli en del av Änglagårdsskolan du också. Vi lovar att din tid hos oss blir en höjdpunkt i livet.

Änglagårdsskolan är Nordens ledande grundskola med fotbollsutbildning. Vi arbetar målinriktat för att varje elev ska växa – med tydligt fokus på kunskap, trygghet, idrott och hälsa. Och personalen är vår viktigaste resurs. Bli en del av Änglagårdsskolan du också. Vi lovar att din tid hos oss blir en höjdpunkt i livet.

Fördelar på Änglagårdskolan

Som lärare på Änglagårdsskolan vill vi att du ha det roligt på jobbet. För att lyckas med det har vi snabba beslutsvägar, en högklassig arbetsmiljö och inte minst en vardag som är fylld av fotboll, idrott och hälsa. Där alla har ett gemensamt idrottsintresse – och gör varandra bättre.

 • Lärare som hjälper elev i klassrum

  Förstklassig arbetsmiljö

  Vi värnar om din arbetsmiljö. Hos oss blir du en del av en professionell och familjär miljö. Vi erbjuder bra anställningsvillkor och inte minst en stark kollegial sammanhållning med en härlig lagkänsla.

 • Niclas Alexandersson

  Utvecklas och gör karriär

  På Änglagårdsskolan brinner vi för kunskap och uppmuntrar till all form av kompetensutveckling. Hos oss får du som lärare möjlighet att utvecklas, både personligt och yrkesmässigt.

 • Tränare som leder en fotbollsträning

  Ökat välmående

  Din hälsa är vår prioritet. Vi arbetar målinriktat för att skapa en hälsosam livsstil för alla medarbetare. Genom aktiviteter och ett generöst friskvårdsbidrag finns här förutsättningar för en livsstil i rörelse.

 • Lärare som hjälper elev i klassrum

  Var med och påverka

  Personalen är vår viktigaste resurs och vi värdesätter allas åsikter. På Änglagårdsskolan vill vi att du som anställd påverkar och utvecklar verksamheten. Tillsammans gör vi varandra bättre.

Vi på Änglagårdsskolan

Niclas Alexandersson
Personalprofilen

Niclas Alexandersson

Direkt efter att den före detta landslagsspelaren Niclas Alexandersson avslutade sin elitkarriär ...

Läs mer här
Tobias Gimpel
Personalprofilen

Tobias Gimpel

Tobias Gimpel tog chansen direkt när han fick höra om tjänsten på Änglagårdsskolan med fotbollspr...

Läs mer här
Anton
Personalprofilen

Anton Johansson

När en klasskompis på lärarprogrammet tipsade om tjänsten på Änglagårdsskolan blev Anton Johansso...

Läs mer här
Linn
Personalprofilen

Linn Hansen

Kan en lärare utan erfarenhet av bollsporter trivas på Änglagårdsskola? Så klart! Det är Linn Han...

Läs mer här
Tre killar som spelar fotboll

Änglagårdsskolan – för dig som har höga mål och visioner…

Vi på Änglagårdsskolan har höga mål och visioner. Det är arbetsplatsen för dig som vill vara med på resan att skapa landets bästa förutsättningar att kombinera skola och idrott. Som lärare hos oss är ditt viktigaste uppdrag att erbjuda våra elever en lärmiljö som ger dem möjlighet till delaktighet, lärande och utveckling.

… och har ett brinnande intresse för fotboll, idrott och hälsa

Vi söker dig som delar våra värderingar och har såväl den behörighet som formella kompetens som behövs. Och inte minst har ett brinnande intresse för fotboll, idrott och hälsa. Vi vill att du delar synen på att idrott och rörelse är ett fantastiskt verktyg för lärande och att du har en förståelse för våra elevers idrottsintresse

Gör en sponstanansökan